DIY: Supra LoRad 2.5 mkII - (na metry)
- Supra LoRad MkII to zmodyfikowana wersja niskoradiacyjnego kabla zasilającego. W porównaniu do kabla poprzedniej generacji przede wszystkim ulepszono ekranowanie.
Supra LoRad MkII to zmodyfikowana wersja niskoradiacyjnego kabla zasilającego. W porównaniu do kabla poprzedniej generacji przede wszystkim ulepszono ekranowanie.
Supra opracowała koncepcję ekranowania opartą na półprzewodniku nylonowym. W poprzedniej wersji LoRad stosowano ekran z folii aluminiowej. Półprzewodnikowy ekran nylonowy LoRad MkII zapewnia lepsze właściwości ochronne, większą wytrzymałość na zginanie i rozciąganie, oraz redukuje poziom efektu mikrofonowego. Nylonowy ekran LoRad MkII konstrukcyjnie jest połączony z dodatkową żyłą odprowadzającą.
W celu stworzenia jak najlepiej chronionego kabla, szwedzki producent eksperymentował z różnymi rodzajami ekranowania. Opracowany przez inżynierów Supry półprzewodnikowy nylonowy ekran okazał się najlepszy w testach, dodatkowo spełniając rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa. Kabel zasilający Supra LoRad MkII został przetestowany przez organizację Intertek Sweden i otrzymał certyfikat potwierdzający zgodność z Europejskimi Regulacjami Bezpieczeństwa HD21.5 S3.
Obciążalność 10A
SUPRA LoRad mkII (LoRad oznacza Low Radiation czyli niskie promieniowanie) jest wysokiej klasy ekranowanym kablem zasilającym. Ekranowanie to zapewnia ochronę przed wpływem pól elektrycznych, natomiast specjalne skręcenie żył o krótkim skoku chroni przed zewnętrznym polem magnetycznym, oraz uniemożliwia tworzenie się pola wewnątrz kabla. Efektem tego przy odsłuchu jest bardziej klarowny dźwięk: dokładniejsze transjenty, kontrolowany bas a także lepsza prezentacja sceny stereo. Poprawia się neutralność i trójwymiarowość; brzmienie staje się bardziej realistyczne.
SUPRA LoRad mkII to jedyny na świecie kabel zasilający do sprzętu audio posiadający wszystkie europejskie certyfikaty bezpieczeństwa.
DLACZEGO wybrać SUPRĘ LoRad mkII?
Konstrukcja kabla zasilającego SUPRA LoRad mkII opiera się na opatentowanej technologii ekranowania. LoRad to skrót od LowRadiation, czyli niskie promieniowanie. I właśnie ograniczenie do minimum wpływu promieniowania magnetycznych i elektrycznych pól prądu zmiennego było głównym celem twórców tego przewodu. Ochronę przed wpływem pól magnetycznych w przypadku przewodu LoRad mkII zapewnia skręcona forma żył, o krótkim skoku. Analogiczne rozwiązanie wykorzystywane jest np. w przypadku kabli transmisyjnych, wymagających dużej odporności na zakłócenia.Ograniczenie do minimum wpływu promieniowania magnetycznych i elektrycznych pól prądu zmiennego to gwarancja najwyższej jakości.
Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom LoRad mkII idealnie sprawdza się również jako okablowanie profesjonalnych systemów dźwiękowych.
Ochronę przed wpływem pól elektrycznych zapewnia ekranowanie. Przy czym należy rozgraniczyć ekranowanie i uziemienie.
Dla przykładu wnętrze samolotu poprzez swoją metaliczną powłokę jest prawie całkowicie ekranowane. Dlatego np. wyładowania elektryczne, kiedy samolot leci w chmurach burzowych nie stanowią zagrożenia dla pasażerów i elektroniki na pokładzie. Jednak samolot nie jest przecież uziemiony, ładunki elektryczne zgromadzone na jego powłoce nie odpływają do ziemi.
Podobne zjawisko występuje w przypadku samochodu, i to właśnie ono powoduje, że samochód jest bezpiecznym miejscem podczas burzy - nawet bezpośrednie trafienie pioruna w samochód nie jest niebezpieczne dla pasażerów. Taka zamknięta metaliczna powłoka nosi nazwę "klatki Faradaya" - i chroni bardzo skutecznie przestrzeń znajdującą się wewnątrz tego obszaru. Metaliczna warstwa stanowiąca ekran w kablu LoRad mkII jest właśnie tego typu "klatką".
Podobne formy ekranowania stosowane są np. w czułych urządzeniach elektronicznych nie posiadających połączenia galwanicznego z siecią elektroenergetyczną, a więc zasilanych z baterii, lub znajdujących się w obiektach ruchomych. Tak więc ekran kabla chroni przed polami elektrycznymi, a odpowiednio skręcone żyły chronią i zmniejszają emisję pól magnetycznych.
Zastosowanie kabli LoRad mkII w urządzeniach audio daje w efekcie czystszy dźwięk, o bardziej kontrolowanym basie, lepszej stereofonii i lepszym odbiorze przestrzeni. Dzięki niskiemu poziomowi promieniowania kabel ten może być umieszczany obok przewodów sygnałowych nie powodując zakłóceń przesyłanego sygnału. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom LoRad mkII idealnie sprawdza się również jako okablowanie profesjonalnych systemów dźwiękowych ( takich jak studia nagrań czy zestawy estradowe ) ale także precyzyjnego sprzętu pomiarowego, medycznego, czy laboratoryjnego. Kabel ten jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, które są wrażliwe na działanie pola elektromagnetycznego. Naukowo udowodniono niekorzystny wpływ pola magnetycznego na rozwój komórek w ludzkim organiźmie!
Jak zwykle SUPRA zrobiła coś niezwykłego!
Żółto-zielony przewód ochronny został powleczony półprzewodzącym tworzywem sztucznym. Ponieważ folia jest połaczona z ekranem ochronnym, kabel jest elektrycznie ekranowany. Supra LoRad mkII jest podłóączana jak kazdy nieekranowany kabel. Ekran jest automatycznie podłączony. Aby zapewnić ekranowanie ochronne kabel LoRad musi być podłączony do uziemionego gniazdka.
Specyfikacja:
LoRad MkII to giętki kabel złożony z 3 przewodów po 320 pojedynczych przewodów wykonanych z cynowanej miedzi każdy. Przewód przeszedł pomyślnie test zginania 30.000 razy bez uszkodzeń.
- Materiał przewodzący: cynowana miedź
- Powierzchnia przekroju przewodnika: 3 x 2.5 mm2 (320x0.10 OFC) przekrój Lorad MkII
- Ekran: taśma nylonowo/karbonowa, półprzewodząca
- Żyła odprowadzająca: elastyczna, cynowana (66x0.07 OFC)
- Taśma izolująca: poliester
- Wypełnienie: trzy nitki przędzy
- Izolacja: podwójna warstwa PVC
- Ogólna średnica zewnętrzna: 10,5 mm
- Maksymalny prąd: 10A
Prawidłowa konfekcja: